Fortsæt til indhold

Guy Forsyth for fuld sump-blues

Arkiv
Arkiv

Den amerikanske multi-instrumentalist, sanger og sangskriver Guy Forsyth Als og giver koncert sammen med sin trio på Sønderborghus 15. februar kl. 20.
Guy Forsyth er oprindeligt fra Kansas, men har i dag base i Austin, Texas, der er kendt for sin levende bluesscene. Her står han som en respektfuld fornyer af bluestraditionen.
Guy Forsyth byder på en varm og rå vokal, fede melodier og heftige soloer på alt lige fra akustisk og elektrisk guitar til slideguitar, ukulele, sav og mundharpe.
Han repræsenterer en blanding af blues og americana. Lyden er til tider i den tunge, sumpede ende af blues-skalaen med referencer til både den tidligste bluesmusik, den såkaldte Delta Blues fra Mississippi-deltaet, men samtidig tilsat en god portion urban lyd af Chicago Blues og Texas Blues.
Sønderborg er er et af kun en håndfuld steder i Skandinavien, som den amerikanske bluesmusiker besøger.
Billetter koster 150 kroner i forsalg og 170 kroner ved indgangen. Læs mere på www.sonderborghus.dk. jesl