40-års jubilæum på KØS
Onsdag den 1. februar 2017 var det 40 år siden, at det, vi i dag kender som KØS Museum for kunst i det offentlige rum, tog sin spæde begyndelse under navnet Kunstmuseet Køge Skitsesamling.
For at markere dagen, er der derfor gratis entré på museet 1. februar samt en lille særudstilling, der viser museets medlemskort gennem tiden.
I 1988 fik museet egne lokaler i den gamle Brochmands Skole, som med tiden blev ombygget, og museet blev statsanerkendt under ledelse af daværende museumsdirektør Ellen Tange.
I 2009 ændrede Kunstmuseet Køge Skitsesamling navn til KØS Museum for kunst i det offentlige rum.
For at markere 40-års dagen udstilles i den forbindelse alle de tidligere eksempler på KØS medlemskort.
Mange kendte kunstnere har i årenes løb udsmykket medlemskortene til KØS Klub live under den årlige og festlige Nytårskur, og for en del medlemmer er kortene blevet til et samleobjekt. Af tidligere navne tæller Bjørn Nørgaard, Lene Adler Petersen, Malene Landgren, Erik A. Frandsen, Torben Ribe, FOS, Kaspar Bonnén, Alexander Tovborg, Kathrine Ærtebjerg og nu senest i 2017 Martin Bigum.
Kig forbi museet og se den flotte samling af små, unikke kunstværker. Udstillingen vil løbe til ultimo marts.
pm