Store maskiner tages i brug for at samle affald
Entreprenørgården har en af Danmarks bedste maskinparker - og det er nødvendigt
Det er en imponerende maskinpark, som Områdeleder hos Entreprenørgården i Kliplev, Frank Hansen, kan vise frem.
“Det er en af de bedste i hele Danmark. Men det er også nødvendigt, hvis vi skal kunne konkurrere på både effektivitet og kvalitet,” forklarer han, mens han viser rundt.
“Vi har blandt andet lige investeret i en stor affaldsstøvsuger, der kan bruges, når vi samler skrald langs vejene i kommunen. Det er virkelig store mængder, og maskinen sparer os for rigtig meget tid,” forklarer Frank Hansen videre.
Entreprenørgården har i disse måneder en mand kørende hele dagen for at samle skrald op langs vejene.
“Der ligger virkelig meget, og det er mit klare indtryk, at det er blevet mere, end hvad vi før har set. Og det har altså ikke noget at gøre med, at kommunen har fjernet nogle skraldespande. Det her affald er fordi, folk simpelthen kyler det ud af vinduet, mens de kører bil,” forklarer han.
Den nye affaldssuger er kun den nyeste af en række maskiner, som Entreprenørgårdens folk tager i brug for at komme affaldsbunkerne til livs.
“Vi har en fast mand, der kører denne nye maskine langs vejene. Så har vi en, der går fuld tid i Aabenraa by, og dertil kommer de folk, der er ude og samle affald op manuelt. Så vi bruger rigtig mange mande-timer på den opgave. Jeg kunne da godt ønske mig, at de timer kunne bruges på noget mere fornuftigt”, fortsætter Frank Hansen.
Selvom han altså oplever masser af affald i sit daglige arbejde, så er han optimist.
“Jeg tror på, at der kommer en holdningsændring. Måske ikke lige på ét år, men hen ad vejen. Det håber jeg i hvert fald”.
SE HVORDAN AFFALDSSUGEREN VIRKER PÅ AABENRAA.LOKALAVISEN.DK