“Sejren giver mig mere blod på tanden”
Emilie fra Fredericia deltog i DM i Skills og blev danmarksmester. Svendeprøven står for døren - og en fremtid i London
Hun er ikke bare en fremragende frisør. Hun er danmarksmester. Emilie Mølby fra Fredericia fejede konkurrenterne af banen, da hun forrige weekend deltog i DM i Skills, danmarksmesterskabet for erhvervsuddannelserne.
Hvis du tror, at man kommer sovende til titlen, kan du godt tro om. Det kræver hård træning. Ved mesterskabet skulle deltagerne gennem fire discipliner. To af dem kunne forberedes.
“Jeg har ikke haft en eneste fridag i flere måneder. En almindelig arbejdstid på 37 timer om ugen. Oven i kommer der så træning i 20-25 timer om ugen. Men det har været det hele værd. Det var fantastisk at gå på scenen og få overrakt pokalen. Sejren giver mig endnu mere blod på tanden, og så er det også et resultat, som tager sig godt ud på cv'et,” lyder det fra Emilie Mølby.
Hun lægger ikke skjul på, at hun er et konkurrencemenneske.
“Jeg følte, at jeg havde leveret mit bedste, og så er det jo fedt at det gav pote. Jeg kan ikke tåle at tabe. Jeg var blevet skuffet, hvis jeg ikke havde vundet DM,” smiler hun selvsikkert.
Drømmen er London
Som den bedste i landet har hun mulighed for at repræsentere Danmark ved WorldSkills. Abu Dhabi, Forenede Arabiske Emirater, er vært for WorldSkills i midten af oktober.
“Det er en chance, som man kun får én gang i livet. Min fagforening har desværre ikke penge til at sende mig af sted, så hvis jeg skal med, må jeg selv skaffe nogle sponsorater. Du må gerne efterlyse dem i avisen...”
Emilie Mølby står i lære som frisør hos Holk Intercoiffure i Kolding. Svendeprøven er i april. Når hun er færdigudlært er det planen at blive i salonen.
“Måske i to år. Derefter vil jeg meget gerne ind på Vidal Sassoon akademiet i London. Deres uddannelse tager cirka to år. Det koster mange penge at opholde sig i London, så nu skal der spares op. Der skal i hvert fald stå 300.000 kroner på kontoen.”
Hvor er du om ti år?
“Hvis jeg først kommer til London, ja - så kommer jeg nok ikke hjem igen. Måske har jeg arbejdet mig op hos Vidal Sassoon. Måske er jeg med til at lave nogle af de fede shows, idéudvikle nye kollektioner og nørde de nye teknikker, som man skal undervise i. Det, som jeg virkelig elsker ved frisørfaget er finesserne, de sidste 10 procent - nørderiet og 'kunsten' i faget.”