Øse Efterskole ser rødt og hvidt i ny musical
Skolen viser forestillingen om Danmark og danskhed 15.-17. marts
Øse Efterskole tager fat på temaet Danmark og danskhed med deres nye musical, som de spiller for offentligheden 15.-17. marts klokken 19. Billetter kan bestilles på skolens kontor.
I tre uger har al undervisning på Øse Efterskole været suspenderet, mens fokus har været på at skabe forestillingen, der har fået navnet 'Vi er røde - vi er hvide' inspireret af den aktuelle debat om danskhed og det at være dansker.
Alle elever og lærere er involveret i projektet, hvor der arbejdes med skuespil, sang, musik, dans, video, kostumer, rekvisitter og teknik.
Musikalsk dokumentar
'Vi er røde - vi er hvide' er ikke en traditionel forestilling med en historiebaseret handling og har fået undertitlen 'En musikalsk teater-dokumentar om Danmark og danskhed'.
Forestillingen er en blanding af fiktion og fakta og består af 30 scener med temaet Danmark og danskhed og med Shakespeares Hamlet som en gennemgående person.
'Vi er røde - vi er hvide' er danske sange af bl.a. Suspekt, Folkeklubben, Per Vers, Shubidua, Gnags, TV2 m. fl. Der er digte, tekster, videoer og kloge ord. Der er ingen løftede pegefingre men forhåbentlig inspiration til en snak om danskhed, skriver efterskolen i en pressemeddelelse. jesl