Verden kommer til staden
Så kommer hele verden til Sønderborg. Det er Sønderborg Student Foundation, der inviterer til “International Dag” den 4. marts på Sønderborghus klokken 12.00 til 14.00.
“Kom og oplev nye og andre kulturer!” Sådan står der i pressemeddelelsen fra arrangørerne. Der bliver mulighed for at få et unikt kig ind i den internationale atmosfære i Sønderborg Kommune og samtidig opleve dejlig mad, drikke og små overraskelser fra internationale borgere og studerende. Der vil være mulighed for at smage og lære en masse, og så vil der også være musik, konkurrencer og udfordrende quizzer.
International Dag arrangeres af Sønderborg Student Foundation hvert år i marts og er populært blandt både internationale studerende og lokale borgere. Bag scenen arbejder cirka 50 frivillige hårdt på at skabe en fantastisk oplevelse for både gæster og deltagere.
Hele arrangementet er gratis, så det er bare at dukke op på selve dagen.