Nana Pi hjælper med at finde musikken
Nye tilbud byder på inspiration og undervisning i improvisation
“Når man tør lade være med at spille sikkert, opstår der for alvor musik. Men for at turde det, skal man afprøve det i sikre rammer. Ellers når man aldrig dertil,” siger Nana Pi.
Hun er uddannet på konservatoriet i Malmø og spiller saxofon.
På Ungdommens Hus i Fredericia står hun bag projekt Lydpaletten, der byder på en lang række events, workshops og undervisning, som alle har det til fælles, at de deltagerne lærer at blive mere fri med deres musik og deres instrument.
“Jeg lærer dem ikke nye greb på guitaren eller akkorder på klaveret: Jeg lærer dem at være i nuet. Jeg træner dem i det. Og lærer dem at slå hjernen fra, når de interagerer med andre musikere,” siger Nana Pi.
Selv har hun sit musikalske afsæt i jazz. Men Lydpaletten byder på oplevelser og teknikker, der kan bruges på alle instrumenter og i alle musikalske genrer.
Nana Pi synes, at der er brug for tilbuddet.
“Der findes i forvejen så meget node-undervisning. Jeg drømmer om at gøre de unge i stand til at få deres eget sprog på deres instrument.”
Nana Pi har ikke noget imod node-undervisning. Hun vil bare noget andet med Lydpaletten.
God stemning
Lydpaletten har været i gang i nogen tid og har allerede haft succes blandt tilhørerne, som finder inspiration og nye teknikker.
I løbet af den kommende måned er der hele fire arrangementer:
Søndag 12. marts fra klokken 15-18 er der Impro-søndag på Ungdommens Hus. Gratis entré.
Onsdag 22. marts klokken 20 er der workshop og koncert på Tøjhuset med Abstract Window.
“Den aften kan man blandt andre opleve verdens bedste bas-klarinetist, Rudi Mahall, og den fantastiske pianist Alexander Von Schlippenbach,” siger Nana Pi.
Søndag 26. marts klokken 15-18 er der Impro-Søndag på Ungdommens Hus. Gratis entré.
Lørdag 1. april er der Test-Pilot på Ungdommens Hus fra klokken 11-16. Gratis entré, men husk tilmelding. Test-Pilot er et projekt, der er affødt af sommerens projekt Pop-Pilot, hvor piger blev inspireret i at spille i band.
Test-Piloterne er ikke kun piger. Drenge er også velkomne.
Se mere på facebook: LydPaletten.