Skuespillerdrømmen blomstrer i Ødis
Klassen blev vejen til succes for Isabella Møller Hansen, som drømmer om at leve af skuespillet, når hun vokser op.
DR Ultras største seersucces, fiktionserien 'Klassen', er netop vendt tilbage på TV med anden sæson. Serien kan ses på henholdsvis DR Ultras app og TV-kanal, hvor det estimeres at hvert afsnit af sæson et er blevet set 242.000 gange. Det betyder at DR Ultra med 'Klassen har ramt omkring 60 procent af målgruppen som består af børn i alderen 7-12 år.
'Klassen' omhandler de dilemmaer, som børn møder i deres hverdag, og inspirationen kommer blandt andet fra børn som via Ultra App'en kommer med forslag, samt et samarbejde med Børnetelefonen.
“Der er emner som er vigtige et bringe ud i samfundet. Især vold. Fysisk eller psykisk. Det skal stoppes.” Siger Isabella Møller Hansen fra Ødis, som har en stor birolle i serien.
Hun går i 8. klasse og har haft en stor birolle i serien, hvor hun spiller Chili.
Fra lægedrøm til skuespil
Isabella Møller Hansen drømte som lille om at blive børnelæge i Afrika, så hun kunne hjælpe andre. Drømmen blev dog skiftet ud med drømmen om at blive skuespiller, efter hun i anden klasse var med i et teaterstykke på skolen. At en veninde efterfølgende tog hende med til Forsøgsscenen i Haderslev, hvor hun var statist og kor i musicalen Peter Pan i 2012, stadfæstede bare drømmen.
”Det var rigtigt sjovt og jeg kunne rigtigt godt lide at være med” fortæller Isabella Møller Hansen.
Forældrene bakker op om Isabella Møller Hansens drøm.
”Vi er glæde for, at hun har en sund hobby, som har udviklet hende rigtigt meget. Da hun startede med at gå til auditions og castings, var hun så genert, at hun nærmest gik langs væggene. Nu går hun selvsikkert ind og præsenterer sig selv,” fortæller Christina Møller Hansen, som er mor til Isabella.
”Vi bakker op alt det, vi kan, og vi meldte os til alt muligt. Så meget som muligt,” fortsætter hun.
Resultatet kan ses på Isabella Møller Hansens CV, som viser, at hun har haft travlt de sidste fire år.
Det har dog ikke påvirket hendes skolegang.
”Vi har et godt samarbejde med hendes klasselærer, som siger at han kan se hun klarer sig rigtigt godt i skolen” fortæller Christina Møller Hansen.
Store fremtidsdrømme
Drømmen for Isabella Møller Hansen er at slå igennem som skuespiller på fod med et af hendes forbilleder, Nikolaj Lie Kaas.
”Han er fantastisk. Alt, hvad han har lavet, er fantastisk,” siger Isabella Møller Hansen, som mødte Nikolaj Lie Kaas, da hun som statist spillede hans niece i filmen 'Du Forsvinder'.
Drømmen er altså ikke alene at slå igennem som skuespiller i Danmark, men på sigt at få mulighed for at være med i udenlandske film. Og med sin deltagelse i 'Klassen' er Isabella Møller Hansen allerede godt på vej til at opnå sin drøm om at leve af skuespillet.
”Jeg er skuespiller på landsdækkende tv. Det er helt surrealistisk. Det er underligt, for det var virkelig det, jeg ville, og pludselig var det der” siger Isabella, som også begynder at blive genkendt på gaden.
”I sidste uge var jeg i biografen og to yngre piger genkendte mig og blev meget begejstrede. Da de sagde, at det var Chili fra 'Klassen', til deres far, blev han meget forvirret - Jeg var jo alt for stor til at gå i deres klasse. Da det så gik op for ham, at det var fra TV, spurgte han, om jeg ville tage et billede med pigerne,” fortæller Isabella Møller Hansen, som selv synes, at det er meget sjovt at møde fansene.