Fortsæt til indhold

“Vi må stå sammen”

MG, Schmüser, Agnes og Bohème inviterer til et dialogmøde med andre specialbutikker i Haderslev

Arkiv
Mette Henriksen

I hele landsdelen er Haderslev kendt for sit store udvalg af specialbutikker.
Fire af disse, tøjbutikkerne MG, Agnes, Bohème og skoforretningen Schmüser, er nu gået sammen i håb om fælles at kunne skabe bedre rammer for specialbutikkerne i byen. Et samarbejde, som alle andre specialbutikker i Haderslev er inviteret til at blive del af.
“Der er to vidt forskellige verdener her i byen. Der er kædebutikkerne, og så er det os specialbutikker. Det er vigtigt at understrege, at vi ikke er en lukket gruppe, men gerne vil fællesskabet. Andre specialbutikker må meget gerne melde ind, dog under forudsætning af, at de aftaler vi laver indbyrdes, overholdes,” siger Anette Uhd Simonsen, som gerne sætter ord på butikkernes største udfordring, når det gælder samarbejde.
“Her tænker vi især på aftaler om for eksempel udsalget. Vi har fuld forståelse for at kædebutikkerne arbejder ud fra andre vilkår, end vi gør, men det betyder ikke, at vi specialbutikker ikke indbyrdes kan lave vores egne aftaler. Vi kan ikke leve af at afholde udsalg allerede i juni eller i december måned. Og vi kan og vil ikke holde flytteudsalg, lørdagsudsalg eller fødselsdagsudsalg året rundt.”
Specialbutikkerne skal huske deres værd, lyder det fra de fire passionerede modekvinder.
“Med al respekt, så kommer kunderne fra andre byer ikke til Haderslev, for at handle i en kædebutik, for den har de med stor sandsynlighed også i deres egen by. Det er tværtimod specialbutikkerne, som lokker. Haderslev ville ikke være det samme uden alle sine specialbutikker,” tilføjer Jette von Dippe.
“Det er også et spørgsmål om branchestolthed. Vi går ind for vejledning og ekspertise i vores butikker, og selvom vi elsker det vi gør, så kan vi ikke være her 24/7.”
For at sprede budskabet, afholder de fire specialbutikker et informationsmøde tirsdag 4. april hos MG i Apotekergade 13, hvor alle byens specialbutikker inviteres til at være med. Her skal blandt andet udsalgsforløbet, samt idéer omkring events, kundeaftener og workshops drøftes.
“Vi håber, at vi bliver mange flere, for vi har brug for at stå sammen,” lyder det afsluttende fra initiativtagerne.