Fortsæt til indhold

Odense har 84 millioner kroner til gode

Odense Kommune har ansat fem til at udføre SKATs arbejde med at inddrive gæld fra borgere og virksomheder

Arkiv
Jonas Dalgård Rasmussen

Det var egentlig meningen, at SKAT skulle udføre inddrivelsen af den gæld, som borgere og virksomheder har til de danske kommuner, men efter et kollaps i SKATs digitale inddrivelses-system, har kommunerne måttet kigge langt efter deres penge.

Så langt, at gælden til Odense Kommune er løbet op i hele 84 millioner kroner - det gør gælden til en af de højeste i Danmark, hvor kommunerne i udgangen af september sidste år i alt havde 3,8 milliarder kroner til gode.

Gælden består blandt andet af sociale ydelser, som er blevet fejlagtigt udbetalt.

I sidste uge fremlagde Socialdemokratiets Mette Frederiksen et forslag om, at SKAT skulle ansætte omkring 1000 nye medarbejdere, der skulle øge skattekontrollen, og det forslag er, ifølge Odenses borgmester, Peter Rahbæk Juel (S), en god idé.

“Jeg synes, det vil være kærkomment, at SKAT følger det forslag, Mette Frederiksen kom med, og simpelthen får ansat flere folk til at gøre arbejdet. Det er 84 millioner, som vi sagtens kunne have brugt på ældrepleje, pasningstilbud og skoler,” mener Odense-borgmesteren.

Odense inddriver selv

I Odense Kommune har man siden sommer taget konsekvensen af, at SKAT ikke har kunnet udføre den opgave, som de påtog sig i 2006, efter inddrivelses-systemet kollapsede sidste år. Opgaven er imidlertid endt hos kommunen igen, der bruger ressourcer på fem mand, der arbejder med at inddrive gælden.

“Efter det stod klart, at der ikke var udsigt til, at SKAT ville komme i omdrejninger, har vi haft fem mand, der dybest set udfører SKATs arbejde med at inddrive gælden,” forklarer Peter Rahbæk Juel.

Det er et vigtigt arbejde, som kommunen for tiden har overtaget fra staten og SKAT, og i mange tilfælde kræver det ikke meget slid og slæb at få pengene betalt tilbage.

“Heldigvis vil de fleste gerne betale, når de bliver kontaktet og gjort opmærksomme på, at de er bagud med betalingen.”

Ikke sikre på fuld betaling

Selvom Odense Kommune midlertidigt har sat fem mand af til at udføre SKATs opgaver, så er det ikke sikkert, at kommunen får alle de penge tilbage, som de har til gode.

For sidste år lovede skatteminister Karsten Lauritzen, at SKAT ville købe retten til de 3,8 milliarder, som landets kommuner har til gode fra virksomheder og borgere, men der er endnu ikke opstået enighed om, hvad gældsposterne reelt er værd - altså, hvad staten vil betale for at overtage gælden.

Det skal forhandles mellem kommunerne og staten, og Peter Rahbæk Juel ser naturligvis helst, at prisen bliver så høj som mulig.

“Jeg vil have inddrevet så meget som muligt, for ellers står vi og mangler pengene. Jeg synes, der pålægger skatteministeren et stort ansvar for at agere i den her sag, for SKAT har ansvaret for inddrivelsen,” mener Odenses borgmester.

Det forventes, at forhandlingerne bliver en del af de kommende forhandlinger om en rammeaftale for kommunernes økonomi, hvorfor en aftale kan være på plads inden sommerferien.