Frisk fisk fra Thyborøn
Familiefirma fra Thyborøn har succes med privatsalg af frisk fisk fra fabrik. Kommer nu til Sønderjylland
Harald Iversen & Søn er et tredje generations firma fra Thyborøn. Størstedelen af virksomhedens omsætning kommer fra eksport af fisk til det meste af Europa, men for to et halvt år siden begyndte man at sælge til private via virksomhedens hjemmeside. Siden har man kørt til en række forskellige steder i Jylland, med sin fiskebil. Og konceptet er at kunderne så henter deres bestillinger ved bilen.
“Det er dog ikke en af de typiske fiskebiler der er tale om. Det er nærmere fabriks salg af friske fisk til engros priser. Det er lidt større portioner man skal købe, men du får det så til gengæld til Danmarks måske laveste priser,” forklarer Martin Hansen fra Harald Iversen & Søn:
“Man kan ikke bare møde op ved bilen og udpege de ting man godt kan godt kunne tænke sig. Man skal nemlig bestille i forvejen enten på Iversenfish.dk eller 97831300 - Så tager vi tingene med til dig. Du skal blot møde op det pågældende sted og tid, vi holder i nærheden af dig,” forklarer han.
“Vi køber fisken på fiskeauktionen om morgenen, bearbejder det om formiddagen og kører det ud til kunderne om eftermiddagen. Vi kommer rundt til de forskellige destinatiooner "en gang i måneden. Vi holder der ca. 1 time af gangen. Turen til Sønderborg, Aabenraa og Haderslev bliver den første tirsdag i måneden,” forklarer Martin Hansen.