Fortsæt til indhold

Spot på madens historie

HIKUNA inviterer til madlavning for hele familien

Arkiv
Arkiv

I anledningen af, at DR viser TV-serien ”Historien om Danmark” fra 2. april, sætter Museum Sønderjyllands familieklub HIKUNA spot på historien gennem 10 lørdagsarrangementer fra januar - december.
Lørdag 1. april klokken 10 går turen til bronzealderen. Der skal laves mad som man gjorde det, da Egtvedpigen og Skrydstrupkvinden levede, for mere end 3000 år siden.
For mellem 3500 og 2500 år siden var det bronzealder i Danmark. Man boede i lerklinede hus, der ofte kunne være op til 30-40 m lange. I den ene ende af huset boede husdyrene og i den anden ende husets mennesker. Maden blev lavet på det åbne ildsted midt på gulvet. Her kogte man grød og suppe og bage små brød på varme sten. Når der var fest og der skulle steg på menuen skete det imidlertid udenfor i store stenforede huller.

Hårdt arbejde før maden

Ved museumsklubbens HIKUNA"s arrangement den 1. april skal der laves mad over bål. Der skal koges suppe, laves grød og brød og ikke mindst skal vi have steg i grube.
Men det kræver hårdt arbejde at få noget at spise. Processen begynder med, at gruben graves, så skal der hugges brænde og samles sten. Stegen skal krydres med vilde løg og timian og derefter skal den pakkes ind i forårets spæde blad og endelig ned i den glohede stenforede grube. Efter et par timer kan man endelig og velfortjent sætte tænderne i en lækker steg.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Hvor ved vi det fra?

I bronzealderen lå der otte bopladser og et såkaldt kogestensgrubefelt, dvs. stensatte huller i jorden i området omkring Aabenraa. I bronzealderen finder man ingen afgrænsede landsbyer med flere huse. Man har kun bopladser, der består af enligt liggende gårde uden hegn og småbygninger. Men det synes sært, at det enkelte hushold har boet og arbejdet et sted uden at have været knyttet sammen i et fællesskab. Beviset er kogestensgrubefelterne, der ligger nogenlunde i midt af det store bopladsområde ved Aabenraa.
Nye arkæologiske undersøgelser har vist, at kogestensgrubefeltet har fungeret som en form for markedsplads. Her har man mødtes gennem århundreder, spist og drukket sammen, hjulpet hinanden og, måske som i dag når mennesker mødes, diskuteret alt mellem himmel og jord.
Det koster 50 kr. pr pers. at deltage i arrangement i Haderslev den 1. april. Der er tilmelding til mees@museum-sonderjylland.dk eller tlf. 7452 7566 senest den 27. marts.

/mhe

OLYMPUS DIGITAL CAMERA