Fortsæt til indhold

Cyklen skal være det lette og det sikre valg

Arkiv
Arkiv

Af Lis Ravn Ebbesen, formand for
social og sundhedsudvalget, SF
Lindealle 18


Både som grøn SF`er og som formand for Social- og Sundhedsudvalget er jeg optaget af, at cykling skal være det lette valg. Det kræver trafiksikkerhed og dermed cykelstier, lys på mørke stier og parkeringsmuligheder for cykler. SF forslag fremmer med nød dette i mobilitetsplanen.

Vi har i SF været optaget af elstik til elcyler, og er glade for den lydhørhed, der har været i teknisk udvalg. Vi kan se, at med en stigende gruppe af aktive ældre, vil elcyklen for mange være et godt valg. Derfor synes vi, det er så godt tænkt at udlåne elcykler.

Flere vil forhåbentligt få øjnene op for den glæde, der er ved at mærke vind og vejr. Og også have konditionen til at komme op ad bakker i blæsevejr med hjælp fra cyklen, men samtidig få motion på strækninger, hvor hjælpemotoren kan slås fra.

Ligeledes er det vigtigt at cykling indgår i bevægelsesfaget i skolen. Også SF har været optaget af cyklisternes forhold i midtbyen og der er også gode bud. Kort sagt synes vi, at den måde, cyklepuljen fordeles på, er en både spændende og fornuftig måde.