Fortsæt til indhold

Genforeningsmuseet fejrer genåbning

Genforenings- og Grænsemuseet genåbner dørene den 4. april med gratis adgang til museet

Arkiv
mhe

Genforenings- og Grænsemuseet fejer færdiggørelsen af tilbygning og ny-indretning af museumsudstillingen med ekstraordinært at slå dørene op et par timer den 4. april forud for sæsonåbningen til påske den 13. april.
“Vi afholder i den glade anledning to arrangementer den 4. april i år. Af pladshensyn først et lukket arrangement med inviterede gæster, nemlig museets kustoder, havefolk, andre museumsstøtter og bestyrelse fra kl. 14. Efterfølgende holder vi “Åbent Hus” fra klokken 16 til 18 for alle interesserede museumsvenner,” fortæller ildsjælene bag musset.
På Genforenings- og Grænsemuseet belyses Genforeningshistorien i museets nytænkte udstilling i de to nyeste udstillingssale. Museets mange effekter fortæller hver sin egen historie og nye informative plancher orienterer om tiden fra 1864 til 1920 - og traditioner, som stadig holdes i hævd i landsdelen.
Udstillingen om Sønderjyder i krig - 1914 - 1918 - bl.a. fortalt tematisk igennem feltpostkort sendt hjem af sønderjyske krigsdeltagere under 1. verdenskrig - er illustreret med originale rariteter fra krigens tid.
Den interessante særudstilling om “1920-grænsen fra Skomagerhus til Siltoft” med alle de “skæve” og pudsige historier, som denne grænsedragning efter Genforeningen medførte, er efter mange opfordringer fortsat fra i fjor.
Man kan også nyde synet af den flotte staudehave ved museets indgang til have og museum med stauder fra Dronning Ingrids staudehave på Fredenborg Slot.
Museets udstilling om Christian d. X er også værd at være opmærksom på – og en spadseretur langs med et stykke af den tidligere grænse fra 1864-1920 - stien er ca. 500 meter lang - og har fået navnet ”Grænsestien”, åbnet 10.7.2010, er også værd at tage med. Er man GEOCACHER – så er her en virkelig firestjernet rute at gå efter i museets nærhed.
Grupper, store såvel som små, og enkeltpersoner kan hele året mod et beskedent ekstragebyr reservere tid til et besøg og evt. omvisning uden for museets normale åbningstider ved at kontakte os en uges tid før det ønskede besøg.
/mhe