Fortsæt til indhold

Bilister skal sænke farten

Arkiv
Arkiv

Hvert år ringer politiet på døren hos mange familier for at fortælle, at et nært familiemedlem har mistet livet i en trafikulykke og aldrig mere kommer hjem. Det smertelige tab skal færre udsættes for i fremtiden.
Alene i Vejle Kommune har 27 mennesker mistet livet og 180 er kommet alvorligt til skade i trafikken i løbet af de sidste fem år.
Der er for høj fart involveret i mange af ulykkerne på vejene. Det betyder, at hvis man kan få flere til at overholde fartgrænsen, vil antallet af trafikulykker uvægerligt falde.
Derfor gennemfører Vejle Kommune og Rådet for Sikker Trafik i de første tre uger af april en kampagne, der skal få flere til at overholde fartgrænserne.
”Selv de små hastighedsoverskridelser koster liv og skader personer. Derfor betyder det noget, hvis vi alle overholder fartgrænserne og kører efter forholdene. Hvis man kører for stærkt, så skal man bruge flere meter på at bremse, hvis der sker noget uventet i trafikken. Det er budskabet med vores kampagne”, siger Leif Skov, konstitueret formand for Teknisk Udvalg, Vejle Kommune.
Langs kommunens veje står der 105 skilte med teksten ”Sænk Farten – en lille smule betyder en hel del”.