Hygge og fællesskab igennem 20 år
I denne tid er det præcis 20 år siden at Sogneklubben blev startet
Den sidste onsdag i april præcis for 20 år siden mødtes Sogneklubben i Haderslev Domsogn for første gang. Siden har en flok primært ældre trofast hygget sig sammen hver onsdag formiddag til morgensang i kirken og fællesskab i pejsestuen i Hertug Hans Kirkehus.
Klubben er populær! Ikke fordi traktementet er storstilet. Ikke fordi der bydes på fine foredrag. Nej, for det handler om samvær: at komme sammen, være der med hinanden og følge med i hinandens liv.
Og hvor dog snakken går over ta'-selv-kaffen blandt de knap tyve fremmødte denne onsdag formiddag. Selvfølgelig bliver der også tid til de traditionelle to-tre sange fra Højskolesangbogen for slet ikke at tale om håndarbejdet, de fleste også bringer med sig.
Sådan er Sogneklubben forbundet med tradition og fast ugentlig rytme for mange.
Uforpligtende fællesskab
Klubben starter hver onsdag kl. 9.45 med en morgensang og dagens læsning i Hertug Hans Kirke. Bagefter gør man ind i pejsestuen til kaffe og brød, medens man snakker og nogen laver frivilligt arbejde til fordel for familier i verdens fattigste lande. Lige nu laver klubben tøj og tæpper til Østeuropas fattige, som samles og sendes et par gange om året.
Men hvad får gruppen til at mødes? Svarene lyder:
”Jeg går lidt alene derhjemme. Så er det godt at komme herover i kirken og få en uforpligtende snak.”
En anden fortæller: ”Det er hyggeligt at sidde her og “snævre”. Vi tager også indimellem lidt gas på hinanden.”
Man skal ikke ”meldes ind”. Man kigger bare indenom, hvis man har lyst og energi til det.
Oprindeligt var det tidligere sognemedhjælper i Haderslev Domsogn Bodil Jørgensen, der sammen med parret Ellen og tidligere kirketjener Anker Pedersen startede Sogneklubben 30. april 1997.
“Inspireret af andre bysogne, mærkede vi behovet for dette fællesskab,” fortæller de. De startede med at mødes i Den Gamle Latinskole, men da der skulle bygges om, rykkede fællesskabet ned i Hertug Hans Kirkehus. I dag er ledelsen bredt ud på flere hænder, og hver uge køber Ellinor Nielsen ind, pynter og gør klar med servering til fællesskabet.
Har du garnrester, så aflever dem i Danmissions genbrugsbutik på Gravene eller på kirkekontoret i Den Gamle Latinskole på Domkirkepladsen i åbningstiden 9-13.