Smag på Haderslev hos Lene og Tina
Lene´s Smørrebrød lancerer nyt samarbejde med lokale fødevareproducenter
De travle damer bag Lene´s Smørrebrød i Nørregade har længe haft en drøm om at samarbejde med de lokale fødevareproducenter fra området. Nu er der kommet handling bag ordene, hvilket foreløbig har resulteret i en helt ny tapas-menu og grill-pakker, der er baseret på produkter fra fødevareproducenter i Haderslev kommune.
"Vi har længe haft et ønske om at lave noget, som ingen andre i byen tilbyder. Vi har så mange dygtige producenter lige rundt om hjørnet, så derfor har vi nu indgået et samarbejde om at de leverer varer til os. Vi skal huske at vi sammen står stærkere i Haderslev," fortæller Tina Therkelsen, der driver spisestedet sammen med sin mor Tina.
"Selvom det er lidt dyrere for os at handle hos de små lokale forhandlere, så holder vi prisen i første omgang," tilføjer Tina Therkelsen.
Du kan smage på de nye lækkerier i forbindelse med By Night i Haderslev, hvor Lene´s Smørrebrød står klar med en masse smagsprøver.