Carsten skal køre superbil
Virkeligheden overhalede drømmen da Carsten Lorenzen fra Marstrup fik et sæde i Danish Supertourisme Turbo
Da den ny bilklasse, Danish Supertourisme Turbo, så dagens lys i sæsonen 2014-2015, var der en fartglad gut fra Marstrup, som faldt pladask for de nye superbiler.
“Den bilklasse ville jeg virkelig gerne køre i,” fortæller Carsten Lorenzen, 40, der dog havde aftale om yderliger to sæsoner i den noget mere beskedne Yokohama 1600 klasse. En klasse, som sønderjyden debutterede i tilbage i 2013.
Men så overhalede drømmen pludselig virkeligheden. To nye samarbejdspartnere meldte deres ankomst i teamet, og Lorenzen fik tilbudt et sæde hos Kristensen Motorsport fra Ikast, var vejen banet for Lorenzen:
“Det var en chance man bare ikke siger nej til,” fortæller han til Lokalavisen. Om sin nye yndlingsbil fortæller han:
“Danish Supertourisme Turbo er en forholdsvis ny klasse i dansk motorsport, men som på rekordtid er blevet enormt populær. Racerbilen er udstyret med en 2-liters turbomotor med 300 hk, eller en 3,2 liters V6 sugemotor. Det hele er bygget op omkring en rør-ramme, hvorpå der er monteret et glasfiberkarrosseri, hvilket gør at bilen kun vejer 830 kg. Man kan vælge mellem forskellige designs, eks. BMW, Mercedes og Audi, men ellers er bilerne fuldstændige ens - det vil sige, at resultatet i høj grad beror på teamets og chaufførens evner,” fortæller han og fortsætter:
“Løbene afvikles på Padborg Park og Ring Djursland. Endvidere gæster vi Classic Race i Århus, samt Rudskogen i Norge. Til samtlige løb er der TV-transmission,” siger han og løfter sløret for ålet for sæsonen:
“Målet for sæsonen er at komme på podiet i AM-mesterskabet (amatører). Der køres også et PRO-mesterskab. Vi kører alle sammen på én gang - man har bare valgt at lave disse to mesterskaber i selve mesterskabet, således amatørkørerne også har en chance for at vinde pokaler.”
Et kæmpe spring
“Der er et kæmpe spring fra Yokohama 1600 Challenge til Danish Supertourisme Turbo, hvor jeg kommer til at dyste mod nogle af landets bedste racerkørere, bl.a. Michel Nykjær og Mikkel Mac. 2017 bliver således et lærings år, men jeg håber alligevel, at kunne drille nogle af de etablerede konkurrenter i løbet af sæsonen,” siger Carsten Lorenzen og slutter:
“Lige nu arbejder jeg på at komme i god form via vægt- og løbetræning. Endvidere har jeg et samarbejde med motorsport coach Tommy Schröter, hvor vi arbejder med mine tekniske færdigheder, samt styrkelse af det mentale, hvilket er utrolig vigtigt i motorsport.”