Rådhusgade åbner for trafik fredag
Trafikken kan igen køre i Rådhusgade fra fredag middag efter omfattende renovering og forskønnelse
Entreprenørerne har lagt de sidste belægningssten på Rådhusgade og i krydset ved Madevej/Rådhusgade/Gildegade. Det betyder, at bilisterne igen fra fredag middag kan køre gennem Rådhusgade.
Mens Rådhusgade har været spærret for kørende trafik, har gaden ændret status til gågadezone med tilladelse til kørende trafik. Det betyder, at biler nu skal sive igennem gaden og tage hensyn til de gående og cyklende. Rådhusgade er stadig ensrettet for biler fra Madevej mod Storegade.
Tidligere var Rådhusgade også ensrettet for cyklister, men nu får man lov til at cykle i begge retninger. Cyklister skal ligesom bilisterne tage hensyn til de gående.
Det vil atter være muligt at parkere sin bil i Rådhusgade. Man kan holde 30 min. langs med kantstenen.
En officiel indvielse af Rådhusgade sker når Storetorv står færdigt til efteråret. Datoen er endnu ikke fastsat.