Nu kommer de kloge hoveder til Odense
Erhvervslivets svar på Tinderbox, Thinkers50, er klar-parat til start. Konferencen finder sted i Odeon næste uge
Odense rider på en bølge af god erhvervsenergi, og næste uge skal Thinkers50, der er et topmøde i international klasse, sætte endnu en fed streg under Fyns hovedstad som virksomheds- og investeringsmekka.
Topmødet finder sted i Odeon 9. og 10. maj, og Bjarke Wolmar, vækstchef for Odense & Co, fortæller, at alle forberedelser efterhånden er på plads til det store rykind af internationale chefer og eksperter.
“Deltagerantallet er tæt på at være inde for skiven i forhold til det mål, vi har sat os, og detaljerne omkring konferencen har vi fuldstændig styr på,” forsikrer han.
Det helt store trækplaster under Thinkers50 er Michael E. Porter, som er professor i strategi ved Harvard Business School. Selv glæder Bjarke Wolmar sig dog allermest til at høre den tale, som en af verdens førende ledelseseksperter, René Carayol, skal holde.
“Et af hans budskaber er, at vi skal blive bedre til at dyrke folks stærke og unikke sider og fokusere mindre på de svage sider. Den tankegang finder jeg meget inspirerende,” siger han.
Gratis for studerende
Nordea i Odense lægger 8. maj lokaler til et stort, gratis iværksætterarrangement i forbindelse med Thinkers50, hvor tæt på 300 folk fra iværksættermiljøet forventes at deltage.
Desuden har man indgået et samarbejde med SDU, der betyder, at 800 studerende får mulighed for gratis at overvære fire af talerne. Det er en chance som 27-årige Klaus Rose, der studerer til cand.oecon på SDU, ikke vil gå glip af.
“Det er jo ret vildt, at man kan hente Michael Porter til Odense. Han er et idol for mange studerende, men der er også mange andre gode navne på plakaten,” siger han.
“Som studerende bliver jeg sindssygt motiveret af at opleve disse knivskarpe mennesker på nærmeste hold. Jeg forventer at gå inspireret og opløftet derfra, og som odenseaner er jeg stolt af, at vores lille ø i dén grad er med til at sætte en dagsorden på erhvervsområdet.”
Branding og netværk
Afkastet for Odense Kommune hviler, foruden gevinsterne for de studerende, på to ben:
For det første er det med til at styrke kommunens erhvervsbrand, og for det andet bidrager det til at knytte kontakter til erhvervfolk i både Danmark og resten af Europa.
“Odense & Co's rolle under Thinkers50 bliver i høj grad at tale med gæsterne og sikre, at de får et godt indtryk af Odense som erhvervsby,” fortæller Bjarke Wolmar.
En billet koster omkring 14.500 kroner, hvilket kan lyde af en del, men prisen til trods, er der ifølge Bjarke Wolmar en bred skare af erhvervsfolk, der har valgt at melde sig til.
“Gæsterne består både af topchefer og vicepræsidenter i store, internationale firmaer og ledere og direktører fra små og mellemstore virksomheder,” siger han.
Under Thinkers50 vil det desuden være muligt for alle interesserede borgere at se robotter og droner i Odeons foyer, hvor der er gratis adgang.
“Robotter og droner er jo Odenses unikke varemærke, og vi håber, mange har lyst til at lægge vejen forbi og på den måde tage del i Thinkers50-festen,” afslutter Bjarke Wolmar.