Virksomhedspraktik må ikke stå i vejen for rigtige jobs
På Christiansborg er der interesse for Fredericias undersøgelse af virksomhedspraktik
“Det er et problem, vi har kendt til i årevis mange steder i landet,” siger SFs beskæftigelsesordfører, Karsten Hønge.
Han er interesseret i at vide mere om Fredericia Kommunes erkendelse af, at virksomhedspraktik til jobparate ledige i nogen grad har stået i vejen for dannelse af rigtige jobs. Som det kan læses her på siden, har kommunen undersøgt brugen af virksomhedspraktik og erkendt, at ordningen i for mange tilfælde bruges som gratis arbejdskraft.
“Når dét sker, skal vi slå ned overfor det. Det skal vi sgu ikke finde os i,” siger Karsten Hønge.
Læs også: Jobcenter giver kritiker ret i, at lediges praktik fortrænger rigtige job
Han understreger, at virksomhedspraktik ofte er et godt tiltag for at få den arbejdsløse ud af ledighed.
“Så jeg er ikke fortaler for, at ordningen afskaffes. Men den skal bruges rigtigt,” siger han.
På baggrund af Lokalavisens artikler og den nye, kommunale erkendelse i Fredericia vil Karsten Hønge rejse sagen overfor beskæftigelsesminister Troels Lund Poulsen (V) for at se, om de fredericianske erfaringer kan bruges andre steder.
LA: Del den viden
Hos Liberal Alliance (LA) er beskæftigelsesordfører Laura Lindahl meget interesseret i at vide mere om Fredericias undersøgelse.
“Det er vigtigt, at praktikpladser ikke bare oprettes som pseudo-job. Virksomhedspraktik er en god ordning, når det handler om at hjælpe aktivitetsparate ledige tilbage mod arbejdsmarkedet. Men den må selvfølgelig ikke stå i vejen for ordinære jobs. Reelt arbejde skal udføres med så lidt støtte som muligt,” siger Laura Lindahl.
Hun er interesseret i at vide mere om de fredericianske erfaringer og glæder sig over, at byrådsmeldem Steen Wrist Ørts (S) vil dele den nye viden med Fredericias samarbejdskommuner.