Ingen grund til at gå amok over ny sæson
Emil Hermann, sportsjournalist på Lokalavisen Odense, kommenterer på OB's muligheder i resten af sæsonen
Først skal der lyde et tillykke med overlevelsen. Det var rart, at OB slap for at skulle ud i nervepirrende kampe om at blive i Superligaen.
Men jeg synes også, at vi skal lade det blive ved et lille 'tillykke', for der er jo egentlig ikke det helt store at fejre.
OB skulle aldrig have havnet i en situation, hvor top seks var alt for langt væk og nedrykningen for tæt på.
Men efter et stærkt comeback i forårets nedrykningsspil er OB nu pludselig med i kampen om Europa-pladser. Det lyder helt vanvittigt, men det er den nye Superliga-struktur, der er årsag til, at OB nu, efter seks års fravær, måske igen kan rejse ud i Europa og lave mirakler som i Madrid i 1994.
Det kræver dog en del sejre. Lad mig prøve at forklare, hvordan de kommende kampe ser ud for OB. Lad os antage, at fynboerne bliver nummer to i gruppen efter Randers, der er tre point foran med én spillerunde tilbage og samtidig har en markant bedre målscore.
Det betyder, at OB skal ud i et opgør mod nummer et fra den anden nedrykningspulje - det bliver højst sandsynligt Kent Nielsens tidligere arbejdsgiver, nemlig Aab, der skal jogge gevaldigt i spinaten for ikke at beholde deres førsteplads.
Første opgør skal afvikles i Odense, mens returopgøret spilles i Aalborg. Hvis OB kommer sejrrigt ud af dette slagsmål, så skal fynboerne op imod vinderen af den anden puljefinale. Det hold, der har flest point på kontoen, får fordel af hjemmebanen i sidste kamp om syvendepladsen. Derfor er det utrolig vigtigt, at OB på mandag ikke tager til Esbjerg og spiller en omgang slasket fodbold, da de tre point kan vise sig at blive vitale.
En afgørende kamp
Hvis OB ender med at vinde de to kampe, så skal holdet møde nummer tre eller fire (afhængig af pokalvinderen) fra mesterskabsskabsspillet. Vinderen, som findes over kun ét opgør, tager den sidste europæiske plads.