Spring ud i den elektroniske virkelighed
Oplev hvordan du kan skabe din egen virtuelle virkelighed
Kan virtual reality, et computer-simuleret miljø, virkelig få dig til at opleve at gå på line mellem to skyskrabere? Og kan en 3D printer virkelig printe en ny brillestang i stedet for den knækkede. Find ud af det, når Vejle Bibliotek søndag 30. april kl. 10 indbyder til 'Sjov søndag' med den nye teknologi i sin nye Digizone.
Her kan du teste Vejle Ungdomsskoles 3D printere og få syn for mulighederne, eller du kan opleve, hvor let det er at fremstille dine egne klistermærker med vinylskæreren. Og med Lego Mindstorm kan du bygge, programmere og styre dine egne robotter, inden du overlader din skæbne til Virtual Reality og springer helt ind i den elektroniske verden.
“Søndagens program er målrettet de 15-25-årige - men nysgerrige fædre, der gerne vil have åbnet døren til den nye teknologi, må gerne kigge med ind,” siger webudvikler Simon Holt fra Vejle Bibliotekernes Team Udvikling & IT, i pressemeddelelsen.
Efter en kort rundvisning kl. 10 får alle mulighed for at prøve Virtual Reality, Lego Mindstorm osv inden en sandwich og en vand ved middagstid og fortsat spil til kl. 13. Det er en søndag, så husk dit sundhedskort, så du selv kan lukke dig ind på biblioteket. Det er gratis og kræver ikke tilmelding.