Kom tæt på Bjarke Ingels
Arkiv
Filmen 'BIG TIME' landsdækkende biografpremiere onsdag 3. maj kl. 19 og kan således også ses i Kolding.
'BIG TIME' er en ny dokumentarfilm, der følger den danske verdensstjerne-arkitekt Bjarke Ingels over fem år og bringer tilskuerne tæt på ham både professionelt og privat.
'BIG TIME' følger Bjarke Ingels, mens han kæmper for at fuldføre sit største projekt til dato; at designe og bygge en af de skyskrabere, der skal erstatte tvillingetårnene, der styrtede sammen 11. september 2001.
Mens han er ved at ændre New Yorks skyline for evigt, bliver han ramt af noget så jordnært som helbredsmæssige udfordringer. Tilskuerne kommer med bag den kreative proces og er også med, når privatlivet presser sig på. gs