Kolding Kommunes Kulturpriser fandt sine ejermænd
Kulturevent 2017 blev afholdt i sidste uge, hvor nogle af Koldings mest betydningsfulde aktører blev hyldet
Med overrækkelse af blomster og flotte diplomer lavet af kunstnere fra Kunstskolen Nordhøj, samt en guldregn af konfetti, blev vindere af de tre Kulturpriser afsløret til jubel og klapsalver fra salens gæster.
Kulturevent 2017, som blev afholdt i sidste uge på Godset, er Kulturudvalgets årlige fejring af kulturlivet i Kolding. Mange kulturinteresserede borgere mødte op til eftermiddagens kulturmesse, hvor Koldings kulturelle fyrtårne og foreninger var bredt repræsenteret og havde gjort en masse ud af deres stande. Der blev netværket i stor stil på kryds og på tværs.
”Kulturen sætter Kolding på landkortet, kulturen er det tema der oftest får Kolding Kommune nævnt i medierne,” sagde næstformand for Kulturudvalget Merete Due Paarup i velkomsttalen sammen med Formand Jesper Elkjær.
Dagens vindere
Koldings kulturliv blev i den grad fejret ved aftenens awardshow, hvor vinderne af Årets Kulturpris, Årets Kulturelle Highfive samt Æresprisen Grubleren også blev fundet og kåret.
Vinderen af Årets kulturprisblev Karsten Bech, som af juryen blev hyldet for sin indsats gennem de senere år for musik- og især jazz-miljøet i Kolding. Han har været med til at brande hele trekantområdet som en jazz-aktør, man ser efter i resten af Danmark, lige fra Jazz 6000 til Jazz i Trekanten og senest med etableringen af Jazztown Kolding. ”
Vinderen af Årets kulturelle highfive blev Metal Café, som står bag metalcafe på Godset, der hver gang fyldes op, uden at gæsterne på forhånd ved, hvem der skal spille. Et, ifælge juryen, unikt initiativ for en målgruppe, der rækker langt ud over Kolding bygrænse, etableret af en dedikeret gruppe folk fra foreningen Rock'n'House”.
Vinderen af Æresprisen Grublerenblev Hanna Andresen, som blev hyldet af juryen for sit – med kulturelle og sociale tiltag – løft unge i Sydvest Kvarteret gennem sin ansættelse i Gademix - et initiativ, der gør, at de unge kommer tilbage og bidrager til gode oplevelser med de næste generationer – både når der males graffiti og laves cirkus”.