Fortsæt til indhold

Hvilken karakter vil du give den nye strukturmodel? Det spurgte vi kendte politikere om

Arkiv
Arkiv

Vi bad en række nøglepersoner om at give karakter til den nye strukturmodel for daginstitutioner og skoler og fik disse besvarelser.

@Voxpop Navn:Kim Jørgensen, Formand for Danmarks Lærerforening Kreds Varde Karakteren 4 for den jævne præstation. Da økonomien ikke er på plads, kan hovedformålet med strukturændringen ikke garanteres: at kvaliteten i skolevæsnet fremadrettet styrkes! Det trækker ned, at Børnebyer ikke sikres en grundtildeling, og at elever risikerer at skulle skifte skole efter 8. klasse for at afslutte 9. klasses afgangsprøve (FSA).
@Voxpop Navn:Erik Buhl (V) @Voxpop bynavn:Borgmester i Varde Kommune Jeg vil ikke give strukturmodellen en karakter. Jeg er glad for den samlede løsning. Jeg synes, vi har fået en løsning, der sætter retning for de kommende år for skole og dagtilbud. Vi har lyttet til hovedlinjerne i høringssvarene, og vi ser Varde kommune i helhed.
@Voxpop Navn:Arne Lindberg Callesen (Ø) @Voxpop bynavn:Medlem af byrådet og Udvalget for Børn og Unge i Varde Kommune Karakteren 2. Begrundelse: Den er bestået på den måde, at den har en vis sammenhæng og bevarer lokalsamfundenes skoler på nær i Billum og Sct Jacobi Skole. Jeg ønskede, at specialeleverne ikke skulle samles ét sted af hensyn til børnene. fordi eleverne har godt af at møde hinanden - og special-eleverne blev inkluderet. Jeg havde også gerne set, at overbygningsskolerne var blevet slået sammen allerede nu.