Fortsæt til indhold

Shell færdige med rør

Reparation af beskadiget rørledning på ved Læsøvej er afsluttet og skrænten igen dækket til

Arkiv
Arkiv

Shell Raffinaderiet meddeler nu, at arbejdet med reparationen af deres rørledninger på skrænten ved Læsøvej er afsluttet. Rørene er nu reparerede, og skrænten er igen dækket til og overdraget tilbage til kommunen.
Rørene blev beskadiget for halvandet år siden, da en skovmaskine kørte fast i Lillebæltsleret i området og under frigørelsen kom over i området med rørtracheet og fik gravet sig ned og ridset rørene.
Målet med reparationsarbejdet har været, at man ikke skal tilbage igen for at grave ned til rørledningerne. Dette har betydet, at arbejdet har taget længere tid. Shell har alene på byggepladsen på Læsøvej arbejdet mere end 6.000 timer på at løse opgaven.
“Erfaringerne fra reparationsarbejdet er, at Lillebæltsleret ikke er noget at spøge med. Vi har flere gange undervejs i processen måtte grave ekstra jord af, når vi stod med bare den mindste risiko for, at noget ville skride ned i det arbejdsområde, hvor rørene blev repareret. Vi har også måtte lægge rigtig mange dræn for at dræne vand ud af skrænten, ,” udtaler pressechef Torben Øllegaard Sørensen i en pressemeddelelse fra Shell Raffinaderiet.
Som afslutning på projektet inviterede man naboerne ved Læsøvej samt entreprenørerne på en pølse for at sige pænt tak for tålmodigheden og ihærdigheden.jesl