Fortsæt til indhold

ARWOS åbner ubemandet genbrugsplads

Ubemandet genbrugsplads er åben uden for normal arbejdstid

Arkiv
Arkiv

Haveaffald, beton og tegl samt hårde hvidevarer.
Dét kan du fra 5. juli komme af med på genbrugspladsen i Aabenraa fra tidlig morgen til sen aften. Forsyningsselskabet Arwos åbner nemlig den ”lave del” af genbrugspladsen for tilmeldte, så de tre affaldstyper kan afleveres uden for normal åbningstid.
“Når man går i haven eller renoverer hus eller er i haven, er det rarest, hvis ikke man skal kigge på klokken hele tiden. Nu åbner vi for, at man kan komme af med noget af affaldet fra kl. 5 om morgenen til kl. 22 om aftenen,” fortæller bestyrelsesformand Jan Riber Jakobsen.

Tilmelding er nødvendigt

Benytter man pladsen uden for normal åbningstid vil der ikke være nogen medarbejdere til stede. Man ringer ganske enkelt til et specifikt telefonnummer, og så åbner porten automatisk. Ordningen kræver dog, at man er tilmeldt.
“Det er et tillidsspørgsmål, når vi lukker kunderne ind helt alene. Derfor skal man tilmelde sig. Det kan man fra den 1. juli på Arwos' hjemmeside. Her registreres telefonen og ejermanden, og så får man udleveret retningslinjer,” fortæller Jan Riber Jakobsen og forsætter:
“Man skal ikke betale ekstra for adgangen. Den er dækket af genbrugstaksten.” Genbrugspladsen vil desuden være overvåget, så ordningen ikke bliver brugt til affaldstyveri eller dumpning af affald. Så snart man er tilmeldt får man en bekræftende sms tilsendt.

Ikke hele genbrugspladsen

Når man ikke åbner hele genbrugspladsen, skyldes det hensyn til sikkerheden. Noget affald kræver simpelthen, at der en medarbejder, som står klar og modtager det. Eksempelvis kemikalier.
“Med denne udvidelse imødekommer vi mange kunders ønske, men vi er også nødt til at have respekt for, at en genbrugsplads også er en arbejdsplads, hvor man behandler affald. Det er ikke ufarligt,” siger Jan Riber Jakobsen.