Fortsæt til indhold

“Det er rart at have en søster”

Arkiv
Peter Friis Autzen

For 18-årige Cecilie Rasmussen i Erritsø er det alle tiders at have fået en “søster” i udvekslingsstudenten Emma Jahn fra USA.
“Jeg har altid været den yngste - og min storebror er flyttet hjemmefra. Emma og jeg relaterer til hinanden på en ny måde. Det er vildt hyggeligt med en ekstra søster,” siger Cecilie, som selv var udvekslingsstudent for to år siden.
Cecilie går på HHX, men Emma på gymnasiet. De to “søstre” går altså ikke i skole sammen og har også hver sin omgangskreds. Så de følges ikke ad til alt og kan også lægge planer uden hinanden.
Læs også: Emma fra USA er faldet for Fredericia
“Men hvis mine venner og jeg mødes herhjemme og for eksempel vil i byen, tager vi selvfølgelig Emma med. Det ville være underligt andet,” siger Cecilie.
Rotary-systemet fungerer således, at den studerende bor hos flere familier i løbet af sin ophold. Typisk tre.
Emma kom til Danmark i august sidste år, men flyttede først ind hos Cecilie og hendes familie 18. marts i år.