Udlev de maritime drømme på havnen
Aabenraa Lystbådehavn byder på masser af aktiviteter til havs
Lystbådehavnen byder lørdag 10.juni på gratis smagsprøver på det maritime liv i forbindelse med den landsdækkende Havnens Dag.
Her vil lokale foreninger sørge for, at havnens gæster kan få lov at afprøve alle de aktiviteter, som foregår her året rundt.
“Vi har været i gang med planlægningen af Havnens Dag længe, og er glade for nu at kunne invitere alle, der – ligesom vi – er vilde med vand, til at komme tættere på deres maritime drøm. Havnens Dag kan være med til at vise vores lokale havns herligheder frem og få endnu flere til at få øjnene op for livet på vandet og i lystbådehavnen”, siger Jens Jacob Sørensen og Søren Vester i en pressemeddelelse.
Man kan på www.vildmedvand.dk læse mere om, hvad den enkelte havne tilbyder.
Forventer mange gæster
Havnens Dag er en ny, årlig begivenhed, arrangeret af Vild med Vand-havnene, som en del af deres engagement i projektet Vild med Vand. Det er Dansk Sejlunion og Foreningen for Lystbådehavne i Danmark, FLID, der med deres projekt Vild med Vand - med støtte fra Nordea Fonden - står bag den store dag.
”Sidste år var Havnens Dag en stor succes, så vi ser frem til at gentage den i år. Vi forventer mange besøgende her på Aabenraa Lystbådehavn”, siger Jens Jacob Sørensen og Søren Vester.
srj