Fortsæt til indhold

Åben havn i lystbådehavn

SYC og SSM byder på masser af aktiviteter 10. juni

Arkiv
Arkiv

Lørdag den 10. juni klokken 10.00-15.00 inviterer klubberne SSM og SYC til Åben Havn i Sønderborg Lystbådehavn.
I alt afholder cirka 80 sejlklubber i Danmark denne type arrangement-
I Sønderborg er der mange aktiviteter på programmet, og arrangørerne opfordrer alle interesserede til at komme forbi.
På dagen kan man bl.a. få et kik ned i flere sejl- og motorbåde.
Man kan f.eks. besøge en båd, hvor en familie har levet over et år på begrænset plads på en tur over Atlanten til Caribiens sol og varme.
Als rundt - den traditionsrige sejleds rundt om Als - starter kl 9.00 i år med mulighed for at se sejlerne runde et mærke ud for den renoverede strandpromenade. Det bliver muligt at følge sejladsen på skærm ved SYC.
Der er også information om sikkerhed til søs og ved kysten. Man kan møde Brand & Redning samt klubbernes “Sejl sikkert”-ambassadører.
Der er sejlads for børn, hvor man kan prøve en optimistjolle. Mød op med badetøj - arrangørerne har våddragt og redningsvest, der kan lånes.
SYC's handicapafdeling, der hver onsdag glæder handicappede med træning og sejlads på bugten, fortæller også om deres aktiviteter.
Der er også maritimt stumpemarked, musik, mad og drikke.
Foreningen Sønderborg Sejlklub SFF deltager også i åben havn-arrangementet.