Debat: Syddjurs er et paradis for invasive planter - stort tillykke!
Dette er et debatindlæg: Indlægget er udtryk for skribentens holdning. Alle holdninger om dit lokalsamfund, som kan udtrykkes inden for straffelovens og presseetikkens rammer, er velkomne. Du kan sende os din mening her.
»Meget tyder på, at Syddjurs Kommune satser helhjertet og endelig er ved at vinde sin kamp for bevarelsen af invasive arter på kommunens strandenge.
Gudskelov, mente man i kommunen åbenbart ikke noget med det, da man i sin tid tilmeldte sig konkurrencen. At deltage i denne kampagne lader til at være en skinmanøvre - muligvis for at lokke det miljøbevidste segment i den fødedygtige alder til at bosætte sig i kommunen og dermed bidrage til kommunens slunkne pengekasse.
Vi er, som borgere, det seneste år blevet udsat for en noget populistisk miljødagsorden siden man har tilmeldt Syddjurs Kommune til at blive ”Danmarks Vildeste Kommune” - en konkurrence som Miljøminister Lea Vermelin har udskrevet, bl.a. med folkekære Morten D.D. og Frank ”Bonderøv” Eriksen som blikfang. Her er det meningen at øge biodiversiteten og dermed give insekter og andre sårbare skabninger leverum i områder, der ellers fremstår som pæne og velholdte, ved at undlade at slå græsset på f.eks. enge og i grøftekanter.
Gudskelov, mente man i kommunen åbenbart ikke noget med det, da man i sin tid tilmeldte sig konkurrencen. At deltage i denne kampagne lader til at være en skinmanøvre - muligvis for at lokke det miljøbevidste segment i den fødedygtige alder til at bosætte sig i kommunen og dermed bidrage til kommunens slunkne pengekasse.
Det er nemlig ikke noget, der får den ansvarlige biolog i kommunens afdeling for Teknik og Miljø til at vakle i kursen i forhold til ovennævnte plan. Således har man endnu engang kørt en tur med kommunens store slåmaskiner på strandengen nord for Ebeltoft. Væk med de grimme græsser og tørre blomsterstande og gemmesteder for alskens unyttigt kryb og kravl, såsom insekter, mus, mosegrise o.a. Dermed er der heller ingen fødeemner for de væmmelige større dyr, såsom f.eks. ræve og grævlinge, der ellers ville forpeste den pæne strandeng.
Man har sågar sikret, at de smukke og invasive planter, såsom hybenrose og gyvel rigtig kan brede sig - derved at man, i et udslag af snedig biologisk ekspertise, venter med at slå engen indtil bl.a. hybenerne er bristefærdige med fuldmodne frø, der, når de bliver slået og dermed spredt ud over arealet, samtidig også lige bliver trykket godt ned i jorden ved hjælp af de tunge maskiner der benyttes - og dermed får god jordkontakt og således optimale spiringsbetingelser for den kommende vækstsæson.
Takket være denne fremgangsmåde, er vi vidner til, at der breder sig et tæppe af lavtvoksende hybenplanter, der år for år dækker mere og mere af strandengen. Ligeledes sørger man for, med selvsamme ekspertise, at lade store klynger af gyvel stå i den grøft, der deler strandengen midtvejs mellem Nøset og Vibæk Strand, således at disse stakkels, hårdt prøvede planter trods alt får et godt udgangspunkt for at sprede deres frø til resten af strandengen.
Hvor er det skønt at bo i en kommune, hvor man arbejder så målrettet mod et sikkert resultat. Heldigvis har man ikke tænkt sig at tage ved lære af de nordjydske kommuner, hvor man forsøger at bekæmpe de invasive roser og hårdnakket påstår, at det ikke kan lade sig gøre ved slåning, men udelukkende ved manuelt at rykke planterne op med roden…
Tillykke Syddjurs - https://www.syddjurs.dk/nyheder/syddjurs-kommune-deltager-i-danmarks-vildeste-kommune.«