Fortsæt til indhold

En hyldest til Ebeltoft og Ebelfestival

Debat
Mogens Bruun, Skansebakken 21En stolt frivillig

Dette er et debatindlæg: Indlægget er udtryk for skribentens holdning. Alle holdninger om dit lokalsamfund, som kan udtrykkes inden for straffelovens og presseetikkens rammer, er velkomne. Du kan sende os din mening her.

Ebelfestival har i år slået alle rekorder. Det sker ikke af selv.

En gæst spurgte os frivillige i æblepresseteltet, hvorfor vi arbejder gratis her. Det er fordi vi gerne vil være med til at opfylde Ebelfestivals mål om at tiltrække gæster til Ebeltoft udenfor sæsonen. Det var visionen i 2004 og er det stadig.

I år havde vi ca. 70.000 gæster i efterårsferien. På trods af vejrets luner med sol, storm og silende regn nød vore gæster byen, havnen, toget, festen og de mange professionelle stadeholdere. Der har aldrig været så mange. Og de er glade og kommer igen til næste år.

Vi pressede mere end 17 tons æbler til saft. Solgte 9.000 liter æblesaft. Uddelte 19.000 smagsprøver. Rotary langede 12.000 æbleskiver over disken. Cafeen skænkede 500 kopper chokolade, 1500 kopper kaffe med hjemmebagt kage. Børnene malede 1100 billeder. Vi solgte 4 tons spiseæbler og 150 æbletræer.

Mange af byens butikker slog deres dagsrekord. Og vore gæster er i et dejligt humør.

Det er en familiefest lige midt i en af kongerigets smukkeste byer lige midt i kongerigets smukkeste natur.

I alt en arbejdsindsats på mere end 8.000 arbejdstimer. Herudover passes de 14 æblelunde rundt om i Ebeltoft året rundt af en gruppe på 10 frivillige. Det er da imponerende af et lille bysamfund. Og det skal bemærkes, at ingen af de frivillige har kommercielle interesser i Ebelfestival - kun ømme rygge. De æbler og den most vi ikke får solgt, kører vi ud til vore plejehjem og børnehaver.
Mogens Bruun, en stolt frivillig

Men det kommer ikke af sig selv. Ebelfestival er en non-profit forening med det ene formål at gennemføre Ebelfestival. Bestyrelsen arbejder året rundt og begynder planlægning af de mange aktiviteter og indhentning af tilladelser med videre i februar.

I de store uger 40-43 er der en kernegruppe på 15-25 frivillige, der arbejder i døgndrift, 160 frivillige bruger i perioden ca. 15– 30 glade timer hver.

I alt en arbejdsindsats på mere end 8.000 arbejdstimer. Herudover passes de 14 æblelunde rundt om i Ebeltoft året rundt af en gruppe på 10 frivillige.

Det er da imponerende af et lille bysamfund. Og det skal bemærkes, at ingen af de frivillige har kommercielle interesser i Ebelfestival - kun ømme rygge. De æbler og den most vi ikke får solgt, kører vi ud til vore plejehjem og børnehaver.

Syddjurs Kommune og mange lokale butikker bakker positivt op. Så selv om enkelte lokale kulturinstitutioner ikke ønskede at bidrage i år, så gennemfører vi sammen Ebeltofts største Marketing og Kultur event.