Regeringen har været enerådig og arrogant
Dette er et debatindlæg: Indlægget er udtryk for skribentens holdning. Alle holdninger om dit lokalsamfund, som kan udtrykkes inden for straffelovens og presseetikkens rammer, er velkomne. Du kan sende os din mening her.
Så blev der endelig udskrevet valg, og jeg har sjældent glædet mig så meget.
Vi har gennem de sidste tre år haft en regering og især en statsminister, der har været enerådig og arrogant over for danskerne. Først kom coronaen, og her skal man selvfølgelig give en regering nogle beføjelser til at kunne handle hurtigt.
Problemet var bare, at man fra regeringens side fortsatte derudaf i fuld fart uden rigtig at involvere andre partier; blandt andet da man nedslagtede et helt minkerhverv.
Denne beslutning skal selvfølgelig undersøges helt til bunds, når vi forhåbentligt står tilbage med en borgerlig regering efter valget.
Bagefter fulgte krigen i Ukraine, og her har vi set fødevarepriser, energipriser og så videre på himmelflugt. Men regeringen har endnu engang ageret som en elefant i en glasbutik og rundhåndet uddelt varmechecks på må og få; inklusiv til dem, der ikke trænger.
Men varmechecken forslår som en skrædder i helvede med de prisstigninger. Men hvad gjorde Mette og co?
Man lavede en hjælpepakke, der først skal træde i kraft til januar.
Ja, jeg sagde januar og det bliver endnu mere skørt, for man vælger at udelade de mennesker, der har gas og pillefyr. Altså dem, der har haft de største prisstigninger… Men så er det da godt, at regeringen og partierne i hjælpeaftalen tilbyder at sætte borgerne i gæld med en afdragsordning, endda med renter.
Jeg må indrømme, at regeringens ageren de sidste tre år giver nervetrækninger i mit højre øje og jeg håber, der kan komme ro på med en ny borgerlig regering, der kan få styr på økonomien og udlændingepolitikken.