Fortsæt til indhold

Alle skal bidrage til samfundet

Debat
Nick Zimmermann,folketingskandidat Dansk Folkeparti i Østjylland

Dette er et debatindlæg: Indlægget er udtryk for skribentens holdning. Alle holdninger om dit lokalsamfund, som kan udtrykkes inden for straffelovens og presseetikkens rammer, er velkomne. Du kan sende os din mening her.

Samlet set koster ikke-vestlige udlændinge på kontanthjælp, førtidspension og anden offentlig forsørgelse mere end 1,3 milliarder kroner alene i Østjylland hvert eneste år.

Her er udgifterne til udlændinge på offentlig forsørgelse i din kommune:

Skanderborg Kommune - 51.641.669 kroner

Syddjurs Kommune - 23.071.796 kroner

Norddjurs Kommune - 24.208.976 kroner

Randers Kommune - 120.049.840 kroner

Aarhus Kommune - 893.771.124 kroner

Favrskov Kommune - 31.706.950 kroner

Horsens Kommune - 116.610.442 kroner

Hedensted Kommune - 31.398.578 kroner

Odder Kommune - 19.192.887 kroner

Samsø Kommune - 1.132.791 kroner

Min holdning er klar. Kommer man her til vores land, så skal man bidrage til samfundet, eller også skal man hjem igen.

Disse høje tal viser med alt tydelighed, at der skal gøres noget ved de massive problemer med arbejdsløse udlændinge i Danmark.

Min holdning er klar. Kommer man her til vores land, så skal man bidrage til samfundet, eller også skal man hjem igen. Vi skal ikke betale for, at udlændinge kan gå hjemme og lave ingenting, imens vi danskere knokler løs.

For det går ikke, at så mange danske skattekroner går til udlændinge på offentlig forsørgelse som eksempelvis kontanthjælp og førtidspension. Det skal der gøres noget ved.

Er du enig? Så håber jeg på din opbakning til valget 1. november.