Fortsæt til indhold

Valgplakater har udspillet deres rolle

Debat
Thomas Rasmussen, formandPå vegne af Nye Borgerlige Djurslands bestyrelse

Dette er et debatindlæg: Indlægget er udtryk for skribentens holdning. Alle holdninger om dit lokalsamfund, som kan udtrykkes inden for straffelovens og presseetikkens rammer, er velkomne. Du kan sende os din mening her.

Valgplakater er en unødvendig belastning for miljøet, og Nye Borgerlige på Djursland ønsker at afskaffe ophængning af valgplakater ved fremtidige valg og gøre Djursland til et valgplakatfrit område.

Det kræver naturligvis enighed blandt de politiske partier, hvis dette unødvendige resursespild kan undgås.

I erkendelse af, at disse valgplakater ikke længere er tidssvarende, med unødvendig miljøbelastning, og er en uskøn visuel forurening af gadebilledet, hvor brugerne har svært ved at efterleve retningslinjerne for ophængning af valgplakater, samt efterfølgende fjerne strips mm.

I perioden, hvor valgplakaterne hænger i lygtepæle m.m. er der latent fare for forurening fra plakaternes farvestof og kunststof fra plakaterne.

Vi vil naturligvis henvende os til de politiske partier på Djursland, for at skabe enighed om at gøre Djursland til plakatfrit område ved de kommende valg. Det vil formentlig kræve en håndfast aftale, for at sikre, at et enkelt parti ikke springer fra en aftale, men det vil naturligvis være en frivillige aftale uden mulighed for repressalier, ud over håneretten til mulige formastelige, der hænger valgplakater op på Djursland.

Vi håber meget, at der kan opnås enighed om at undgå ophængning af valgplakater på Djursland og gå over til elektroniske plakater (Pyloner) m.m.