Fortsæt til indhold

Vi skal ikke miste trygheden og sikkerheden

Debat
Tobias Brus MikkelsenLokalformand for DF i Skanderborg, Odder og Samsø

Dette er et debatindlæg: Indlægget er udtryk for skribentens holdning. Alle holdninger om dit lokalsamfund, som kan udtrykkes inden for straffelovens og presseetikkens rammer, er velkomne. Du kan sende os din mening her.

For et stykke tid siden var der unge fyre på Hørning togstationsplads, der havde slagsmål med knive og peberspray. Udover det er der måske tale om, at det skyldtes narkosalg.

Sidste år blev der også fundet opsprættede dukker samt fundet en kniv i Hørning Bibliotek.

Sådanne hændelser får en som borger i Hørning til at føle sig foruroliget. Det er grotesk, at vores tryghed og sikkerhed er gået ned ad den vej. Politiet har endnu ikke fundet gerningsmændene. Samt vi har i lang tid set en stigning på rapporteringer om indbrud.

Vi bør prioritere trygheden og sikkerheden for vores borgere. I Dansk Folkeparti har vi kæmpet for nærpoliti længe, så politiet kan være en del af det nære lokalsamfund, mærke stemningen og reagere hurtigt. Desværre har løfter om dette gentagne gange ikke været opfyldt. Det er uacceptabelt, at vores lokalsamfund skal være mere utrygge i stedet for at styrke sikkerheden og politiet.

Vi i Dansk Folkepartis Ungdom kæmper for flere vagter på togstationer og banegårde, især i provinserne. Disse steder tiltrækker ofte unge kriminelle og dem, der er på kanten med loven. Der sker desværre også personfarlig kriminalitet, samt også voldtægter. Derfor er det afgørende med flere vagter på banegårde og togstationer for at stoppe kriminalitet og generelt bidrage til tryghed.

Lad os genoprette sikkerheden og trygheden.

Lad os implementere nærpoliti og få styrket politiets arbejde.