Solcelleindustri tromler naturbeskyttelse
Solceller er ikke den optimale løsning på området mellem Mørke syd og Hornslet nord.
Dette er et debatindlæg: Indlægget er udtryk for skribentens holdning. Alle holdninger om dit lokalsamfund, som kan udtrykkes inden for straffelovens og presseetikkens rammer, er velkomne. Du kan sende os din mening her.
Det er vanvittigt, at 100 hektar jord, skal dækkes af 3,5 meter høje solceller. Et hurtigt kig på www kort.plandata.dk under naturbeskyttelse og genopretning, kulturarv eller lavbundsarealer viser forskellige kategorier for dele af området. Disse kategorier understøtter en forundring over, hvorfor netop dette område skal dækkes af solceller.
Momentum Energy A/S solcelleløsningen på 100 hektar, ud af et naturområde på 217 hektar, har iboende udfordringer.
Hvorfor benytte området til industriel elproduktion? En produktion af energi svarende til 25.000 husstandes årlige elforbrug.
Hvorfor placere solcellerne i unik natur?
Der er jord langs motorvejene, landbrugsjord og ved industriområder, som må være bedre egnet til solcelleanlæg.
Repræsenterer Momentum Energy A/S og de lokale lodsejere en løsning, som bedst tilgodeser området? Eller er der en anden og bedre løsning, fri for snævre økonomiske interesser?
Drop solcellerne, og udtag området til lavbundsjord. Fjern dræn, og lad vandet pible frem.
Vi skal se på hele områdets muligheder. Området kan med fordel blive en del af Rosenholms sammenhængende herregårdsmiljø. Det vil give et stort vildt område for dyrene at vandre og fouragere på og åbne for et sammenhængende naturområde.
Lavbundsjord vil give maksimal CO2-effekt og understøtte kommuneplan 2020. Lavbundsjord lader vandet binde kulstof, nitrat til n2-gas, så det ikke ender i vandløb og fjorde. De semitørre mellemområder kan afgræsses og give bedre biodiversitet. Ved at udtage området til lavbundsjord fremtidssikrer vi området i forhold til grundvandsstigninger og øget nedbør.
Vi skal ikke have en stor elproduktion mellem Mørke Kær og Viekær ved Hornslet. Byrådet må udtage området til lavbundsjord til glæde for mennesker, dyr, planter, biodiversitet og klima. Lavbundsjord er den bedste løsning for området.