Fortsæt til indhold

Vi har viljen til at prioritere grøn transport – hvad med resten af byrådet?

Debat
Søren FrandsenByrådsmedlem

Dette er et debatindlæg: Indlægget er udtryk for skribentens holdning. Alle holdninger om dit lokalsamfund, som kan udtrykkes inden for straffelovens og presseetikkens rammer, er velkomne. Du kan sende os din mening her.

Transport er en af de helt store klimaudfordringer – og det gælder også i Favrskov Kommune. Mange af vores landsbyer er i dag koblet af den kollektive trafik, og der mangler sikre forbindelser for cyklister mellem de større byer som Hammel, Hadsten og Hinnerup. Det gør det svært for borgere at vælge bilen fra, selv hvis de gerne vil.

Hos SF Favrskov mener vi, at det er på tide at tænke transporten i kommunen sammenhængende og bæredygtigt. Vi foreslår blandt andet, at IC-togene skal stoppe i Hinnerup. Det vil give bedre forbindelser og gøre det mere attraktivt at pendle med tog – både for studerende og erhvervspendlere.

Derudover vil vi skabe sikre og sammenhængende cykelstier mellem de største byer i kommunen. I en tid, hvor elcykler vinder frem, er det en investering i både klima, sundhed og tryghed.

Men de grønne løsninger skal også række ud til de mindre bysamfund. Derfor foreslår vi:

  • At flextrafik stadig udbygges. Flextrafik er et godt alternativ i forhold til mindre byer som Aidt, Thorsø, Voldum og Grundfør, hvor det ikke giver mening at indsætte store busser.
  • At vi undersøger lokallinjer og muligheden for at bruge skolebusser som en del af den kollektive trafik.
  • At vi understøtter samkørsel og delebiler som attraktive alternativer til privatbilen.
  • At infrastruktur tænkes ind fra starten, når nye boligområder planlægges.
  • Og at der sikres gode parkeringsmuligheder ved togstationerne, så flere let kan kombinere bil og kollektiv transport.

En styrket kollektiv trafik og en mere cykelvenlig infrastruktur vil mindske CO2-udledning, lette trængslen og gøre hverdagen lettere for tusindvis af borgere i kommunen.

Det kræver politisk vilje at prioritere grøn transport. Den vilje har vi i SF Favrskov – har resten af byrådet det?