Madduft på plejehjemmene er en smuk tanke...
Det er ikke lige så simpelt og lutter idyl at flytte madlavningen til de ældre, mener byrådskandidat.
Dette er et debatindlæg: Indlægget er udtryk for skribentens holdning. Alle holdninger om dit lokalsamfund, som kan udtrykkes inden for straffelovens og presseetikkens rammer, er velkomne. Du kan sende os din mening her.
Madduft på plejehjemmene er en smuk tanke, som desværre ikke er så smuk alligevel, når man lige tænker sig om. I nutidens huse vil det hurtigt betyde fugtproblemer, og madduften antager hurtigt mindre charmerende karakter. Derfor er det rigtig smart, at huse (og plejehjem) er indrettet med gode emhætter, så luften indendøre holdes acceptabel.
Den reelle grund til, at det vil være godt at få madlavningen ud på plejehjemmene, er den aktivitet i hverdagen det ville skabe i afdelingerne på plejehjemmene. Det er nemlig på afdelingerne, at maden skal laves, hvis det skal gøre en forskel. Flytter man madlavningen fra Favrskov Mad i Hinnerup til centralkøkkenet på de enkelte plejehjem, vil maden stadigvæk blive lavet ude af forbindelse med afdelingerne og derfor ikke gøre den store forskel.
Madduften antager hurtigt mindre charmerende karakter
Laves maden på afdelingerne, kræver det, at køkkenerne der opgraderes med mere køle/frysekapacitet end det, der er nu. Flyttes madlavningen på denne måde, bliver det en yderligere personaleressource på afdelingerne. Det, at der er dagligdagsaktiviter på afdelingerne, er godt for beboernes trivsel. Måske kan enkelte af dem endda medvirke til madlavningen.
Der skal stadig tages hensyn til, at nogle beboere har brug for specialfremstillet mad med hensyn til indhold og konsistens.
Da ændringen vil kræve nogle investeringer, kan de ikke uden videre gennemføres. Men bliver jeg valgt til byrådet, vil det være noget, jeg vil arbejde for.