Skanderborg Kommune får 24,6 millioner: Moderaterne vil sænke forældrebetaling og ansætte flere pædagoger
Regeringen afsat over 1,6 milliarder kroner i finansloven for 2026 til bedre og billigere dagtilbud. Skanderborg står til at få 24,6 mio. kr. Moderaterne går ind for, at pengene bruges til at nedsætte forældrebetalingen til institutioner med det samme.
Dette er et debatindlæg: Indlægget er udtryk for skribentens holdning. Alle holdninger om dit lokalsamfund, som kan udtrykkes inden for straffelovens og presseetikkens rammer, er velkomne. Du kan sende os din mening her.
24,6 millioner kroner. Dette store beløb får Skanderborg Kommune i 2026 til bedre og billigere dagtilbud. Her kan det nye byråd vælge at sænke forældrebetalingen i børnehaver, vuggestuer og dagplejen samt ansætte mere pædagogisk personale.
Moderaterne går selvfølgelig ind for at forældrebetalingen skal nedsættes allerede i 2026 med en gennemsnitlig besparelse på 3200 kroner årligt per barn, som der anbefales af regeringen.
Moderaterne i Skanderborg Kommune anbefaler desuden, at der primært ansættes pædagoger for de tilførte midler til mere pædagogisk personale, så vi nærmer os 50 procent pædagoger i alle børnehuse i Skanderborg Kommune.
At være uden for et børnefællesskab allerede i to-tre årsalderen kan være invaliderende for barnet resten af livet
De uddannede pædagoger skal være med til at skabe en kultur, hvor det enkelte barn oplever status både spontant og over tid, uanset om barnet for eksempel er mest bogligt, håndværksinteresseret eller kreativt engageret.
At være uden for et børnefællesskab allerede i to-treårsalderen kan være invaliderende for barnet resten af livet og medføre en svær skolegang med højt fravær og gøre voksenlivet meget kompliceret eller ligefrem ødelæggende.