Fortsæt til indhold

Over 10.000 sommerhuse i Syddjurs men skatteindtægterne ender et andet sted. Urimeligt

Debat
Erik PoulsenByrådsmedlem Syddjurs, Danmarksdemokraterne

Dette er et debatindlæg: Indlægget er udtryk for skribentens holdning. Alle holdninger om dit lokalsamfund, som kan udtrykkes inden for straffelovens og presseetikkens rammer, er velkomne. Du kan sende os din mening her.

Hvorfor skal en kommune med over 10.000 sommerhuse bære udgifterne, mens skatteindtægterne havner et helt andet sted?

Det spørgsmål er regeringen nu ved at tage fat på. Den overvejer, om en del af sommerhusejernes indkomstskat fremover skal tilfalde den kommune, hvor sommerhuset ligger. Det er en idé, som vi i Syddjurs Kommune bør bakke helhjertet op om.

Vi er en af landets største sommerhuskommuner med hele 10.615 sommerhuse. Det betyder liv langs kysterne, flere kunder i butikkerne og et stærkt turistliv. Men det betyder også større udgifter til blandt andet veje, naturpleje, beredskab og den kommunale infrastruktur, som sommerhusejerne bruger, når de opholder sig her.

Det er derfor kun rimeligt, at en del af de skattekroner, de allerede betaler, følger med.

Nogle vil måske hævde, at det blot flytter penge fra én kommune til en anden. Men sandheden er, at det skaber en mere retfærdig fordeling. Skatten bør i højere grad følge de kommuner, der leverer rammerne og afholder en stor del af udgifterne.

Samtidig er der et betydeligt økonomisk potentiale. Hele 32 procent af sommerhusejerne tilhører de 10 procent af danskerne med de højeste indkomster, og næsten tre ud af fire sommerhuse ejes af den rigeste fjerdedel af befolkningen. Det viser, at ordningen kan give sommerhuskommuner som Syddjurs et mærkbart økonomisk løft.

Det er en idé, som vi i Syddjurs Kommune bør bakke helhjertet op om.

Det vil kunne betyde flere penge til ældreplejen og den nære velfærd, bedre vedligeholdelse af veje, stier og kystområder, flere investeringer i natur, turisme og lokal udvikling, en stærkere kommunal økonomi uden at hæve skatten for kommunens borgere og en mere retfærdig balance mellem udgifter og indtægter.

Det handler ikke om at sende en ekstra regning til sommerhusejerne. De skal ikke betale mere i skat. Det handler alene om, hvordan de skattekroner, de allerede betaler, fordeles mellem kommunerne.

For Syddjurs kan det betyde millioner af kroner til velfærd og udvikling. Det vil komme både fastboende, erhvervslivet og de mange sommerhusejere til gode.

Når regeringen nu ser på reglerne, bør Folketinget gribe chancen. Sommerhuskommunerne løfter et stort ansvar for hele Danmark. Det er på tide, at økonomien i højere grad afspejler virkeligheden.

Det er ganske enkelt sund fornuft.

Se video: