Hundredvis af depotrum skyder op under Temacentret
»Jeg er helt overbevist om, at der er et marked for det,« siger ejeren af Kælderrummet i Hammel.
Mellem 250 og 300 depotrum bliver opført under Temacentret i Hammel.
Det er Tonni Christensen fra Gammel Rye, som står bag det nye firma Kælderrummet.
De første 35 rum står klar til brug torsdag 15. februar. En måneds tid senere kommer de næste 100 og senere en bunke mere. Rummene er fra 2,5 kubikmeter og opefter.
Man booker ganske enkelt et rum via hjemmesiden Kælderrummet.dk. Derigennem modtager man en kode, som får porten til at gå op. Så kan man frit besøge sit depotrum mellem klokken 6 og 22 hver dag. Man låser rummet af med egen hængelås.
Er der virkelig et marked for det her i Hammel?
»Jeg er helt overbevist om, at der er et marked for det. Der er jo ikke nogen, som gør det her i Hammel. Jeg har researchet en del og har nok besøgt 15 forskellige steder med depotrum – jeg må sige, at jeg selv er lidt overrasket over, hvor mange, som faktisk bruger det. Så der er ingen tvivl om, at der er et marked i Hammel,« siger Tonni Christensen, som kalder Kælderrummet for »tørt, godt, varmt og sikkert«:
»Her er overvågning, alarm og hele molevitten 24-timer i døgnet.«
Vejen til TemaCentret
Hvordan finder man overhovedet på at indtage kælderen under Temacentret? Ja, det kræver, at vi går nogle år tilbage og begynder et lidt andet sted.
Tonni Christensen er egentlig uddannet bygningsmaler, men har i 30 år pudset vinduer. Han ejer firmaet Vinduespudse-Ren med fire ansatte, hvor én er uddannet VVS’er og andre bare generelt har hænderne godt skruet på.
Tilbage, da Topdanmark ejede Temacentret, manglede centret en person til at klare småopgaver. Topdanmark kontaktede en af Tonnis kammerater, som dog ikke havde tid og derfor sagde:
»Prøv at kontakte Tonni.«
På den måde kom Tonni Christensen til at kende stedet, så da Topdanmark besluttede at sælge Temacentret til Hans Vestergaard i 2020, lød beskeden fra ’Karin’ i Topdanmark:
»Jeg skal nok prøve at sælge dig med, Tonni.«
På den måde blev Tonni Christensen ejendomsansvarlig på nogle af Hans Vestergaards ejendomme.
»Ja, det der hed vicevært i gamle dage,« siger Tonni Christensen.
800 kvadratmeter
Og så er vi tilbage til, hvordan man dog får den idé at indtage kælderen under Temacentret.
»Som vicevært gik jeg i lang tid og kiggede på de her tomme lokaler – der var vitterligt ingenting hernede udover to paller med gammelt julepynt. Og det irriterede mig, at 800 kvadratmeter bare skulle stå tomt og ikke blive brugt til noget som helst,« siger Tonni Christensen, som fik lavet en god aftale med Hans Vestergaard.
»Jeg er jo vinduespudser først og fremmest, men det at få lov til at lave noget helt andet engang imellem er sjovt. Vi blev Gazelle-virksomhed sidste år, så vi har såmænd rigeligt at lave. Men idéen om Kælderrummet blev altså ved med at lure.«