OK-penge til HSK Fodbold: »Pengene bidrager til, at vi kan have en god klub«
Gennem sin sponsoraftale med energiselskabet OK og Kvickly Hadsten får klubben over 22.000 sponsorkroner.
Gennem sin sponsoraftale med OK Kvickly Hadsten modtager HSK Fodbold et stort beløb til foreningens kasse. Sponsorchecken lyder på hele 22.712,75 kroner.
Man kan støtte HSK Fodbold ved at tanke hos Kvickly Hadsten. Det er nemlig OK og forhandleren, der udbetaler pengene til foreningen.
»Som alle andre sponsorer hjælper pengene til, at vi kan have en god klub, der fungerer. Blandt andet bidrager de til, at vi kan sende mellem 200 og 250 ungdomsspillere til Aalborg City Cup. Eller til den årlige tur for hele klubben, hvor vi tager ned og ser en af Hamburg SV’s hjemmekampe. Desuden går de til udstyr og vedligehold, for eksempel af vores kunstgræsbane,« siger Henrik Hagemann, der er formand for HSK Fodbold, i en pressemeddelelse.
OK’s kunder har sparet pengene op til foreningen ved at tanke på deres OK-kort. Vælger kunderne at knytte OK-kortet til sponsoraftalen, støtter de nemlig kvit og frit for hver liter brændstof, der tankes på kortet.
Sponsoraftalen betyder, at klubber og foreninger kan få fem øre for hver liter, en bilist tanker hos OK. Derudover kan foreningerne få fem øre ekstra for den samme liter, hvis den lokale bilist køber el hos OK.
Støtten fra OK bliver endda endnu højere, hvis en bilist vælger at støtte en klub eller forening via OK’s app. OK dobler nemlig støtten op til 10 øre per liter, hvis en bilist betaler med OK-appen.