Mange sigtede til natligt gaderæs
Flere personer blev natten til søndag sigtet i forbindelse med gaderæs i Varde og Holsted i Sydvestjylland
Der var natten til søndag arrangeret gaderæs i både Holsted og Varde i Sydvestjylland. Det medførte en del arbejde for betjente hos Syd- og Vestjyllands Politi, som i øjeblikket har et særligt fokus på lige netop gaderæs.
Det skriver JydskeVestkysten, der har snakket med Ivan Gohr Jensen.
Politiet mødte ved 23.30-tiden op på Jeppe Skovgaards Vej i Varde, hvor der var mødt flere personer op for at deltage i gaderæs. Her skrev politiet 16 rapporter med sigtelser, som blandt andet handlede om ikke at efterkomme skiltning og ulovlig brug af håndholdt mobiltelefon, oplyser vagtchefen til JydskeVestkysten.
Efterfølgende fortsatte personerne til gaderæs ved et slagteri i Holsted, hvor politiet var til stede klokken 00.45 og skrev 20 rapporter, skriver mediet.
jwh