Fortsæt til indhold

Politiets specialpatrulje afslørede ved højlys dag narkosælger på parkeringsplads i Aarhus C

Politiet sigtede to personer, da en patrulje onsdag fik en mistanke om, at der blev handlet med stoffer på parkeringsplads ved Åhusene i Aarhus

Krimi
Arkiv

Østjyllands Politi specialpatrulje, der tager sig af sager omhandlende narkosalg, fik onsdag klokken 12.30 mistanke til, at der foregik noget ulovligt på parkeringspladsen ved Åhusene i Aarhus C. Der holdt to biler, som betjentene mistænkte for at have gang i et narkosalg.

Da betjentene gik hen mod bilerne, løb en enkelt mand fra stedet, mens førerne af de to biler blev tilbage. De blev begge visiteret, og deres biler blev ransaget.

Det oplyser Østjyllands Politi i døgnrapporten.

I den ene bil fandt specialpatruljen nogle salgsposer med kokain, nogle hundrede kroner i kontanter og en peberspray, og den 18-årig fører af bilen blev sigtet for narkosalg og ulovlig våbenbesiddelse.

Den 30-årige mand, som havde ført den anden bil, var opfarende og aggressiv og nægtede at lade sig visitere. Han knyttede i stedet næverne og meddelte, at han ville slås.

Han endte dog i håndjern, og visitation og ransagning blev gennemført. I hans bil lå nogle morfintabletter, som han blev sigtet for at besidde, og derudover blev han sigtet for at forstyrre den offentlige orden på grund af sin aggressive opførsel, oplyser Østjyllands Politi.

jwh