Fortsæt til indhold

Skuddræbt »kendt i bandesammenhæng«

Københavns Politi melder nu, at den skuddræbte på Nørrebro er »kendt af politiet i bandesammenhæng«. To er anholdt i sagen.

Krimi

Torsdag mistede en mand livet efter et skyderi på Nørrebrogade i København.

Det kunne Rasmus Bernt Skovsgaard, politiinspektør ved Københavns Politi, oplyse til Lokalavisen.dk tidligt torsdag aften.

Som et led i den massive efterforskning blev en del af Nørrebrogade og Sorgenfrigade spærret af.

På Twitter melder Københavns Politi nu, at den skuddræbte mand er kendt af politiet i bandesammenhæng.

Desuden oplyser politiet, at der er foretaget to anholdelser, der muligvis kan sættes i forbindelse med skuddrabet.

»I forbindelse med skyderiet tidligere på aftenen på Nørrebro kan Københavns Politi nu oplyse, at den skuddræbte mand er kendt af politiet i bandesammenhæng. Der er endvidere foretaget anholdelse af to personer, der muligvis kan sættes i forbindelse med skuddrabet,« skriver Københavns Politi på Twitter.

Siden anmeldelsen om skyderiet torsdag har politiet været massivt til stede med mange styrker i om omkring Nørrebrogade.

Læs mere om skyderiet her.

Foto: Presse-fotos.dk
Foto: Presse-fotos.dk
Foto: Presse-fotos.dk