Drukneulykke: 48-årig mand fundet død nær Fårevejle
Torsdag formiddag er en 48-årig mand fundet død i vandkanten ved Morænebakken nær Fårevejle. Ifølge Midt- og Vestsjællands Politi er der tale om den ene af de to mænd, der onsdag aften blev meldt savnet efter en sejltur.
En mand er torsdag formiddag blevet hevet op af vandet ved Morænebakken i Fårevejle.
Det bekræfter Vestsjællands Brandvæsen over for Lokalavisen.
»Brandvæsenet har bistået med at få manden hevet op af vandet og har efterfølgende overleveret vedkommende til ambulancetjenesten,« lyder meldingen fra Vestsjællands Brandvæsens vagtcentral.
Det var en forbipasserende dame, som ringede 112, da hun fandt en mand liggende i vandet.
Beredskabet har forladt stedet på nuværende tidspunkt.
Episoden sker efter Midt- og Vestsjællands Politi onsdag aften omkring klokken 22.42 modtog en anmeldelse om, at to mænd var forsvundet efter en sejltur fra Røsnæs til Havnsø ud for Nordvestsjællands kyst.
En massiv eftersøgning natten igennem blev indstillet tidligt torsdag morgen.
Til Ekstra Bladet oplyser Midt- og Vestsjællands Politi, at der er tale om den ene af de to efterlyste mænd – ifølge Ekstra Bladet er det den 48-årige mand, som er fundet død i vandkanten nær Fårevejle på Vestsjælland.
»Vedkommende er blevet identificeret som den ene af de to efterlyste,« lyder det fra Thomas Kristensen, der er pressemedarbejder ved Midt- og Vestsjællands Politi.
De to mænd skulle ifølge politiet være i familie med hinanden og være sejlet ud i en Hobro jolle med styrhus.
De pårørende skulle ifølge B.T. være blevet underrettet.
Lokalavisen følger sagen …