Fortsæt til indhold

Brandmænd måtte smide tøjet efter farlig brand i batterier

Batterier måtte nedsænkes i container med vand. Brandtøj måtte bruge mobil badevogn.

Krimi

Østjyllands Brandvæsen rykkede fredag aften stort ud ud til en brand i virksomheden Promovec på Brunbjergvej i det nordlige Aarhus.

Da brandvæsenet nåede frem, måtte mandskabet bryde et hegn op og smadre en dør for at få adgang til branden, der var brudt ud i flere paller med såkaldte lithium-ion batterier.

Det oplyser operationschef for Østjyllands Brandvæsen, Jørgen Hansen, til Lokalavisen Aarhus.

Virksomheden Promovec producerer batterier til elcykler.

»Lithium-ion batterier kan reagere på varme og er forholdsvis følsomme over for slag, og når der først er gået ild i dem, kan de være skidesvære at slukke, siger han og fortsætter:

»Det, brandfolkene gjorde, var at nedsænke batterier i vand. De fyldte en container med vand og lagde batterierne ned i dem, så de kunne køle ned.

Indsatslederen fra Østjyllands Brandvæsen holder nøje øje med branden og røgudviklingen. Foto: presse-fotos.dk

Farlig syre

Operationen var ikke ufarlig, da røgudviklingen fra ild i lithium-ion batterier indeholder hydrogenfluorid, en syre, der er ekstremt ætsende og trænger igennem branddragter. Hvis syren også trænger igennem huden, kan den give akut forgiftning og forårsage permanente skader på lunger, øjne og væv.

»Når det gælder den type røgudvikling, skal vi være rigtig forsigtige med, hvor længe vi er i røgen. Den er mildest talt ikke sund,« siger operationschef Jørgen Hansen til Lokalavisen Aarhus.

Af samme årsag medbragte brandfolkene en mobil badevogn.

»Det er en helt færdig enhed med gasfyr, egen vand og en opsamlingstank. Den behøver ikke blive tilsluttet vand eller strøm. Der er to bade i, og så har vores brandfolk afklædt deres tøj og været i bad. Vi tager vores forholdsregler, for vi er ikke interesserede i, at nogen skal tage skade. Det er også for ikke at forurene vores køretøjer,« siger Jørgen Hansen til Lokalavisen Aarhus.

Branden i pallerne med batterier nåede ikke at sprede sig, så der er relativt få skader i bygningen på Brunbjergvej, lyder det.

Ingen kom til skade ved branden, der blev anmeldt kort efter klokken 20 fredag aften.

Østjyllands Brandvæsen sendte to sprøjter, to tankvogne og en stige afsted til branden. Foto: presse-fotos.dk