Savner du disse ting? Ung serieindbrudstyv fængslet efter ueffen flugt
22-årig mand varetægtsfængslet, efter han blev snuppet med tyvekoster natten til mandag.
En 22-årig mand er blevet varetægtsfængslet i indtil videre 18 dage efter et grundlovsforhør, hvor han var sigtet for flere indbrud.
Det oplyser Østjyllands Politi.
Den unge mand blev blev anholdt i nat efter en anmeldelse fra en beboer på Arendalsvej i Aarhus N.
Da beboeren kom hjem omkring kl. 02.30, opdagede han en fremmed mand, der stod i hans have med en cykel, en hækkeklipper med oplader og batterier og en computertaske.
Beboeren ringede til politiet, og manden stak af fra stedet til fods. En hundepatrulje var kort efter fremme på adressen, og hunden ledte betjentene lidt længere hen ad vejen og ind i en privat have, hvor den 22-årige mand lå og gemte sig bag nogle buske.
Han blev beordret frem fra sit skjul og anholdt på stedet. Det viste sig, at cyklen var meldt stjålet, mens det endnu ikke er lykkedes politiet at finde frem til, hvor hækkeklipperen og computertasken stammer fra, men politiet mistænker, at de er stjålet i området i løbet af natten.
Hvis du har fået stjålet din hækkeklipper og oplader natten til mandag, så hører politiet gerne fra dig på tlf. 114.
Den 22-årige har flere verserende sager om lignende kriminalitet, og han blev også fremstillet for et forhold natten til den 6. oktober, hvor han ifølge sigtelsen stjal nogle drikkevarer fra en kiosk i Aarhus og truede ekspedienten.
Den 22-årige kærede afgørelsen om varetægtsfængsling.